Menu Zavřeno

Klub Šnečků: výroba hromničkových svíček

Na Hromnice o hodinu více, Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout, nebo Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc. K Hromnicím se váže nespočet lidových pranostik a předpovědí počasí. Konečně se krátí noc a prodlužuje den. Zima je ve své polovině a přichází 2. únor, kdy slavíme v dnešní době pro mnohé neznámý starodávný svátek. Hromnice jsou prvním svátkem jara, i když to faktické je ještě v nedohlednu. Každopádně v úterý končí vánoční doba a je načase uklidit betlém, vánoční stromeček i zbytky vánoční výzdoby.

Hromnice jsou křesťanský svátek odkazující na dobu, kdy Marie s Josefem poprvé přinesli novorozeného Ježíška do chrámu, aby ho zasvětili bohu.  V tento den se také žehnají svíčky – hromničky, které především v dřívějších dobách lidé zapalovali při bouřce. Původní slovanské Hromnice ale původně souvisely s Perunem, bohem hromu a blesku, který se se probouzel ze zimního spánku a svůj návrat ohlašoval stylově za doprovodu rachotu hromů a blesků. První jarní hřmění zahánělo zlou zimu a síly temnoty a současně otevíralo přírodu k novému životu.

Nechme se inspirovat prastarými tradicemi a zvyky. Je čas začít myslet na jaro, na nový život. Zřejmě nebudeme vymetat stáje, vyorávat první brázdu na poli nebo světit studánky, vyrobit a nazdobit si svíčku ale můžeme. Hromničkové svíčky se používají spolu s modlitbami jako ochrana před bouřkami, ohněm a dalšími přírodními pohromami. Vždy jsem toužila takovou svíčku mít a při bouřce nespoléhat na hromosvod 🙂

Hromničkové svíčky:

ze zbytků vosku si můžete vyrobit lodičky

Na výrobu svíčky z voskových mezistěn budeme potřebovat:

  • včelí vosk ve formě mezistěnů,
  • knot – do průměru svíčky 5,5 cm stačí průměr knotu 1,5 mm,
  • fén nebo topení/troubu na zahřátí mezistěnů,
  • ostrý nůž,
  • podložku na řezání,
  • pečící papír nebo silikonová podložka,
  • vykrajovátka – drobná na cukroví
  • zbytky barevných svíček nebo vosk a barevný pigment nebo
  • kousek barevných mezistěnů,
  • malou nerezovou nádobu – na rozpuštění vosku.

Knot

Jako první si připravíme knot. Vybrat správný knot je docela alchymie. Pro výrobu svíček používáme kulaté knoty, které se neutápí ve vosku, když svíčka hoří. Knoty do svíček mohou být silnější nebo slabší, v závislosti na tom, jak je silná svíčka. Podle tloušťky knotu je velký i plamen svíčky. Pokud je knot je příliš tenký, ve svíčkách se při odhořívání bude tvořit kráter a svíčka neodhoří celá. Pokud je naopak moc silný, svíčka odhořívá moc rychle a skapává zvenku. Knot by měl být asi o 2 cm delší než je požadovaná výška svíčky. PS: pokud si objednáte knoty přes net a dojdou vám placaté, tak nezoufejte, jde to také.

Vosk nebo parafín?

Na správné odhořívání má vliv také to, jestli je na výrobu svíčky použitý parafín, nebo včelí vosk. Pro práci s dětmi používáme nejlépe přírodní materiály, proto pro nás v úvahu připadá pouze včelí vosk. Nejjednodušší je použít voskové mezistěny z kvalitního včelího vosku, který lehce odhořívá a má příjemnou vůni. Nemusíme jej zahřívat na vysokou teplotu a tak s ním mohou pracovat i nejmenší děti. Mezistěny se prodávají v tradiční žluté, sehnat můžeme i barevné varianty. Podívejte, co nádherných barev máme my: odspodu nahoru žlutá, přírodní, červená, zelená, fialová a modrá.

Postup práce:

Aby šel vosk dobře tvarovat, musí nejprve změknout. Umístěte mezistěnu na pečící papír a zahřejte fénem. Mezistěnu můžeme také na pečícím papíře dát na chvilku do trouby rozehřáté na nízkou teplotu. Dokud je vosk měkký a tvárný, snadno z něj vytvoříte svíčku. nejlépe se svíčka tvaruje z trojúhelníku nebo obdélníku.

Připravíme si knot, který bude asi o 2 cm delší než je požadovaná výška svíčky. Zatlačíme ho na jeden konec voskového plátu a rolujeme a utahujeme, dokud nebude celý kus zamotaný. Pokud se při rolování svíčky začnou tvořit prasklinky, svíčku opět zahřejeme a teprve poté motáme dál. Hotovou svíčku ořežeme od případných přebytečných vyčnívajících kousků. Aby knot lépe hořel, namočíme jej do rozpuštěného vosku nebo na konec knotu přimáčkneme voskovou kuličku.

Na videu svíčka z mezistěnu seřízlého do trojúhelníku. Jak je vidět, pokud máme kvalitní vosk bez nečistot, stačí zahřívat fénem jen velmi krátce a praskliny se vůbec netvoří. Šikmou věž z Pizzy můžete vytvořit snadno a rychle :). Náš vosk je ze včelího obchodu JaHan. PS: asi si budeme muset natřít židle.

Zdobení

Pokud si chceme svíčku barevně ozdobit, použijeme nejlépe zbytky voskových mezistěn a formičkami na cukroví vykrajujeme požadované tvary. Pokud jsou kousky malé, připravíme si vodní lázeň, ve které kousky rozpustíme. V případě že barevné mezistěny nemáme vůbec, rozpustíme barevnou svíčku. Můžeme použít i včelí vosk, který poté obarvíme pigmentem. Na rovnou plochu položíme pečící papír, případně použijeme silikonovou podložku. Ideální je použít formu na koláč, má rovné dno a vosk nikam neodteče :). Rozpuštěný vosk nalijeme na připravenou plochu, nebo můžeme lít rovnou do formiček.

Máte doma holčičky a tím pádem i barevné třpytky? Paráda, nasypte je na lehce ztuhlou, ne úplně tekutou plochu. Ozdoby se budou krásně třpytit a na tvoření přesvědčíte i znuděné slečny. Ve chvíli, kdy je vosk téměř ztuhlý, z něho vykrajujeme různé tvary miniformičkami na cukroví. Jestliže nemáme, nakreslete si na papír požadovaný tvar, vystřihněte, obrys obtáhněte jehlou a vyřízněte nožem. Jde to překvapivě snadno, pokud nemusíte vytvářet autojeřáb. Tvary můžeme buď rovnou lepit na svíčku nebo v případě ztuhnutí ohřát fénem. Před aplikací vosku je dobré nahřát fénem i samotnou svíčku.

Pak už stačí počkat na první jarní bouřku a svíčku zapálit. A také počkat na další příspěvek, kdy si vyrobíme stojánek.

A jak získáte voskové mezistěny pokud chodíte do Klubu Šnečků?

Můžete si je samozřejmě koupit ve včelařské prodejně, objednat na netu, nebo vyrazit na Honbu za pokladem znovu na Pekárnu. Tentokrát cesta vede z druhé strany, od Staré dálnice. Naši školkoví rodiče pro vás připravili lesní rodinou hru Pekárna žije!

Hra začíná zdehttps://mapy.cz/s/momenanomu. Na cestu budete potřebovat:

  • plně nabitý chytrý telefon s QR čtečkou, GPS, dostatkem prostoru v úložišti a s připojením k internetu,
  • oblečení do lesa,
  • 1,5 – 2 hodiny času,
  • hravou a kreativní náladu 🙂

Kousek od jednoho stanovišť vás bude do úterý poledne čekat „poklad“, abyste si doma s dětmi mohli vyrobit krásnou svíčku i vy. Tak lovu zdar.