Menu Zavřeno

Klub Šnečků: Sněhové nadělení

Pobyt a hraní v přírodě optimálně naplňuje potřebu dětské zvídavosti. Příroda je pro dítě nejpřirozenějším prostředím, poskytuje mu množství podnětů, zlepšuje jeho pohybové dovednosti, rozvíjí vnímání i myšlení. Za mrazu a sněhu přináší pohyb venku zase jiné výzvy a nároky, ale i spoustu zábavy. A protože konečně napadl sníh a krásně svítí sluníčko, pojďme si na boj s covidem načerpat trochu vitamínu D.

Nedaleko školky je několik svahů, kde se skvěle bobuje a sáňkuje. A co teprve ty cesty zpátky do kopce 🙂 Za nás vám můžeme doporučit:

  • svah nad zastávkou Ečerová mezi ulicemi Vejrostová a Teyschlová, kam chodíme pravidelně i my s Klubem Šnečků
  • jižní i severní svah nad Žebětínským rybníkem,
Záchrana Blanky se Zackem 🙂

Pokud budete mít bobování z kopce (a následných pokusů dostat se zpět nahoru) dost, třeba zde najdete inspiraci na pár team buildingových aktivit.

Lov tuleňů

K této hře budete potřebovat nějaký terč, který představuje tuleně. Tuleně bude představovat např. vaše čepice umístěná na velké sněhové kouli, kterou se budete snažit shodit. Vytyčte vzdálenost 5 m od tuleně a postupně se střídejte v jeho trefování sněhovou koulí. Pokud se nikomu nepodaří tuleně ulovit, přesouvají se všichni lovci o něco blíž.

Nejkrásnější anděl

Pokud nám zima nadělí dostatek čerstvého sněhu, potřebujeme jen sníh a nepromokavé oteplovačky.
A jak postupujeme? Určitě jste jako děti padali na záda do sněhu, rozhazovali ruce a nohy a vytvářeli ve sněhu andělíčky. Uspořádejte soutěž o nejkrásnějšího andělíčka nebo nejoriginálnější kompozici vytvořenou tělem ve sněhu. Anebo se jen tak válejte.

Lov ledních medvědů

Na lov ledních medvědů si připravte několik větších předmětů (sněhových koulí, dětských batůžků, kluzáků) a rozmístěte je po prostoru. Každý předmět představuje ledního medvěda a ke každému z nich zapíchněte nějaký předmět jako trofej (dřívko, šiška). Lovci pak ze vzdálenosti asi 10 metrů k nejbližšímu medvědovi házejí harpuny (pruty) a snaží se zasáhnout některého ledního medvěda. V házení se střídejte podle předem daného pořadí. Když někdo uloví ledního medvěda, nechte ho dojít si pro trofej, a pokračujte v lovení. Tohoto medvěda už nikdo lovit nesmí. Hra trvá, dokud neulovíte všechny lední medvědy a vyhrává lovec s nejvíce získanými trofejemi.

Jede jede traktor

Pokud máme doma samé chlapečky a andělíčci je nelákají, vezmeme si na vycházku pořádné pohorky s hezkou stopou.
A pak už se jen suneme kačením krokem po krajině a vytváříme stopy po traktoru. Traktor může zaparkovat u statku, který vyšlapeme jednoduchou stopou. Nezapomeneme na komín a kouř 🙂

Schovávaná ve sněhu 

Potřebujeme různé drobnější předměty, které můžeme postrádat a při ztracení nezaneřádí přírodu, jako šišky, smrkové větvičky, jablíčka… Vymezíme si prostor, ve kterém se bude hrát, ideální je neporušená sněhová pokrývka. Z jednoho bodu rozhodíme předměty do sněhu. Věci neukrýváme jednotlivě, stopy ve sněhu by nás prozradily. Vyhrává ten, kdo najde víc předmětů.

Zimní olympiáda

Potřebujeme sáňky, kluzák, boby nebo alespoň kus igelitu. Naplánujte několik pohybových disciplín ve sněhu: hod koulí, skok do dálky, běh, jízda na bobech… Vytvoříme tabulku, zapisujeme výsledky a všechny účastníky odměníme teplým čajem a dobrou svačinou.

Pétangue ve sněhu

Na Pétangue potřebujeme jen hromadu sněhových koulí. Do sněhu si vyhlubte několik hlubších jamek o průměru asi 20 centimetrů. Určete si startovní čáru a na ni položte připravené sněhové koule. Těmi se pak snažte s co největší přesností trefovat do jamek.

Čistota sněhu

Také vaše děti lížou každý rampouch a sněhovou kouli, kterou uvidí? Zkuste s nimi malý experiment, možná pak (na chvíli) přestanou. Během procházky nabereme do kelímků vzorky sněhu – od silnice, v lese nebo na zahradě. Sníh kolem silnic bude jistě špinavý už na první pohled, kdežto na louce nebo u lesa nám bude připadat čistý. Jednotlivé vzorky si označíme – děti mohou třeba nakreslit obrázky, odkud jsme je nabrali. Necháme sníh rozpustit a přes piják nebo na filtrační papír necháme překapat vodu z něj. Co nám na papíru asi zůstane?